Tarot Falı Baktır

Açtırmak istediğiniz açılımı seçiniz.


Tarot Falı Hakkında


Tarot Falının Kökeni

Tarot Kartlarının kökeni tam olarak bilinememektedir. 18. yy’da Antoine Court de GEBELİN tarafından tekrar keşfedilmiştir. Gebelin Tarot kartlarının Mısır kütüphanesinde yok olan eserlerden günümüze ulaşan tek eser olduğunu iddia eder. Bu aynı zamanda Eski Mısır ile ibreniler’i de birbirine bağlayan bir köprü gibi görülmüştür. Bu varsayımı güçlendirmek için, İbranice’nin 22 harfi ile Büyük Arkana’nın 22 kartı arasında bağlantı olduğu da söylenir. Aynı zamanda kartlarda hindu sembollerinin olması kartların kökeninin buradan geldiğini de düşündürür. Roger TİLEY Küçük Arkana’nın 4 sembolünün (Asalar, Kılıçlar, Kupalar, Tılsımlar) solunda Şiva, sağında Shakti ile görünen Baştanrı Ardhanar’ın alameti olduğuna dikkat çekmiştir.


13. yüzyılda Tarot Kartlarına ait bütün izler ortadan kaybolur. 1240 yılında Kral ve Kraliçe’nin Oyunu isimli bir oyundan bahsedilse bile bunun Tarot Kartları ile olan bağlantısı belirsizdir. 1299 yılında “naibi” adı altında tekrar ortaya çıkarlar. 14. yüzyılda ise kart oyunlarının yasaklanır. Bunu gösteren tarihi belgeler dahi vardır.


Başka bir teoriye göre ise sadece Büyük Arkana’nın 22 kartı eski tarihlere dayanır. Küçük Arkana’nın 56 kartı ise Orta Çağ’da ortaya çıkmıştır. Bu teoriye göre Küçük Arkana’nın 4 serisi Orta Çağ’da var olan 4 sınıfı sembolize etmektedir.
Kılıç = Şövalye
Kupa = Din Adamı
Tılsım(Para) = Tüccar
Asa(Değnek) = Köylü

Kartların Eski Mısır’dan, Avrupa’ya olan yolculuğunun ise Haçlılar ya da Çingeneler tarafından sağlandığı düşünülmektedir. Ancak bu varsayımların gerçekliği ispatlanamamıştır. Kartların aşağı yukarı 500-600 yıllık bir tarihe sahip olduğunu düşünenler de vardır. Ancak Büyük Arkana’daki 22 kartın batılı ruhları sembolize ettiği bir çok kişi tarafından kabul edilir.


Tarot Kartlarının Kullanımı


Öncelikle kartlara bir soru sormanız gerekiyor. Ancak sorunuz “nasıl” kökenli bir soru olursa daha sağlıklı sonuç alırsınız. Örneğin; sorunuz “beklediğim aşkı bulabilecek miyim” değil, “beklediğim aşka ulaşabilmek için nasıl davranmalıyım” şeklinde olmalıdır.


Daha sonra kartlarınızı çekmeye başlayabilirsiniz. Bu sırada sorunuza fazla konsantre olmanıza gerek yok. Kartlara sorunuzu bir kere sorduğunuzda onlar sizin durumunuzu yorumlamaya başlar. Kartları çekerken sakin olmaya ve fazla heyecanlanmamaya çalışın. Kartları istediğiniz kadar düşünerek ya da hızlı hızlı seçebilirsiniz. Kendinizi nasıl rahat hissedecekseniz öyle hareket etmeniz önemli.


Kartlarınızı yorumladıktan sonra kafanızda bir bütün haline getirmeye çalışın. Karşınıza çıkacak çelişkiler sizi şaşırtmasın. Bu durumda kartların altında yatan derin anlamları bulmaya çalışın. Zamanla bu çelişkiler size anlamlı gelmeye başlayacaktır.


Zaman geçtikçe ve kartlara alıştıkça oldukça eğlenceli bir kehanet yöntemi olan Tarot Kartlarından vazgeçemeyeceksiniz.