Şifalı Bitkiler

Genel Açıklama

Şifalı bitkiler denilince akla ilk olarak şifalı otlar geliyor. Ancak şifa kaynaklı her türlü bitki şifalı bitkiler kategorisine girer. İnsanların şifa bulmak amacıyla tükettikleri her tür bitkisel besin şifalı bitki olabilir. Şifalı otlar, bir nevi bitkisel ilaçlardır. Hastalıkların çaresi de bu bitkilerde gizlidir. Birçok yörenin kendine ait şifalı bitkileri mevcuttur. Bu bilgiler nesilden nesile aktarılır ve kullanılır. Bu tip tedavi yöntemlerine ve şifalı bitkilerden tedavi ummaya günümüzde kocakarı ilacı denir. Ancak şifalı bitki kullanımı ile kocakarı ilacı aynı anlama gelmemektedir. Bitkisel besinlerin hangi hastalıklara iyi geldiğini bilip tüketmek önemli ve gerekli bir bilgidir. Nasıl ki içinde c vitamini olduğu için bizi hastalıklardan koruyacağını bildiğimiz besinleri tüketiyorsak, farklı hastalıklardan korunmak için de farklı bitkilerden faydalanmak bize zarar değil yarar sağlar. Ancak yanlış uygulamanın ve doz aşımının da tehlike yaratacağını unutmamak gerekir.


Günümüzde kullanılan ilaçların büyük bir kısmı bitkisel ürünler ile bazı kimyasalların karıştırılmasıyla oluşur. Bu ilaçların içinde bulunan bitkisel maddeyi uygun ölçüde ve çeşitli şekillerde tüketilmesi de aynı etkiyi almamızı sağlar. Ancak yine de çareyi öncelikle modern tıpta arayıp, bitkilerden tıbbi destekleyecek etmenler olarak faydalanmak daha doğru olacaktır.


Şifalı bitkiler sadece hormonsuz, doğal ve temiz oldukları zaman yararlı olurlar. Aksi halde yararlarından çok zararları olacaktır. Türkiye toprakları şifalı bitkiler açısından oldukça zengindir. Ancak yanlış toplama ve kullanma nedeniyle bu bitkilerden bazılarının nesli tehlike altındadır.