Rüya Tabirleri
Rüyanızda gördüğünüz en belirgin nesne ya da olayları aşağıdaki kutuya yazarak ARA butonuna basınız. Gelen sonuçların hepsini okumanızı tavsiye ederiz. Bu rüyanızın ne anlama geldiğini yorumlamanızda daha sağlıklı sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.
Kaynak : http://www.ruyatabirleri.gen.tr

rüyada görmek


Rüya nedir? Türleri, Rüyaların Yorumlanması

Rüya Nedir?

60 sene yaşayan bir insan ömrünün yaklaşık 20 yılını uykuda geçirir. Yani hayatının üçte birini…
Uyku bedenin ve zihnin dinlenme zamanıdır. Uyku sırasına zihinsel aktiviteler durmaz. Bundan dolayı da rüya görülür. Rüyaları bilimsel bir zemine oturtmak pek mümkün olmasa da dinsel yönden açıklanabilir. Çünkü rüya sırasında ruhun bedenden ayırıldığı ve hareket etmeye devam ettiği düşünülür. Bu sırada yaşanan olaylar da rüya olarak tabir edilir.
Rüyaların 15-20 saniye sürdüğünü de, saatler boyunca devam ettiğini de iddia edenler vardır. Yapılan araştırmalar saatler boyunca sürdüğünü düşündüğümüz rüyaların bile 90 saniye sürdüğünü göstermektedir. Rüyada zaman kavramı olmadığı için bunu o sırada fark etmek mümkün değildir.
Eski çağlardan beri rüyalar önemli birer haber alma aracı, tanrıların insanları uyarma yöntemi ya da insanlara armağanı gibi düşünülmüştür. Daha sonra ise rüyaların açıklanması ve yorumlanması durumu ortaya çıkmıştır. İlk rüya yorumcuları ne zaman ortaya çıkmıştır bilinmiyor. Ancak Babil kahinlerinin bu konuda oldukça yetkin olduğu bilinmektedir. Eski Mısır, Antik Yunan ve Araplarda rüya yorumlama ile ilgili kitaplar dahi yazılmıştır.

Rüya Yorumlanması

Rüyanın nasıl göründüğünün yanı sıra nerede ne ne zaman görüldüğü de yorumlama sırasında önemli bir etkendir. Aynı rüyayı gören farklı kişilere verilen rüya yorumlarının farklı olabilmesi de bundan ötürüdür. Zira her insanın ruhu, maneviyatı ve yaşam şekli farklıdır. Bazen bizimle alakası olmayan bir rüya da görebiliriz. Ancak bu rüya da çevremizdeki bir yakınımızı ilgilendiriyor olabilir.
Rüya yorumlarken tarafsız düşünmek, duyguları yapılan yoruma karıştırmamak ve karamsar olmamak gerekir. Rüyayı yorumlarken sadece tek bir nesneye ya da olaya değil, rüyanın tamamına bakıp yorumlamak gerekir. Aynı zamanda rüyada renklerin de büyük önemi vardır. Beyaz bir at ile, siyah bir at aynı anlama gelmez. Rüyada görülen kişilerin isimleri de önemlidir. Rüya yorumlarken bu isimleri de mutlaka dikkate almak gerekir.

Rüya Türleri

Uyku birkaç evreden oluşur. Uyuyan herkes rüya görür. Hiç rüya görmüyorum diyen kişiler sadece rüyalarını hatırlamıyorlardır. Sadece belli ilaçlar alıp uykuya dalan kişiler rüya görmezler. Rüyalar siyah beyaz da renkli de olabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda kadınların erkeklerden daha renkli rüyalar gördükleri, erkeklerin rüyalarının ise genelde siyah beyaz olduğu görülmüştür.

Rüyalar genel olarak üçe ayrılır. Ancak daha fazla çeşidi vardır. Biz burada altı çeşit rüyayı inceleyeceğiz.

İlk olarak kafası yorgun olan bir kişi genellikle rüyasında karmakarışık şeyler görür. Bu çeşit rüyalar yorumlanmazlar. İzlediği bir filmden etkilenen kişi rüyasında kendini bu filmin içinde görüyorsa buna etkisinde kalmak denilir ve bu rüyaya yorum yapılmaz.
İkinci tür kabus ya da karabasan denilen rüya çeşididir. Bu rüyalar iyi başlar ve sonrasında korkutucu bir hal alır. Kişi rüya gördüğünü bilir ve uyanmak ister ancak uyanamaz ya da uyandığını zanneder ve kabus devam eder. Sürekli kabus ya da karabasan gören kişinin sinirleri yıpranmış olabilir. Bu kişilerin doktorla görüşmesi iyi olacaktır.
Üçüncü tür ise hemen çıkan rüyalardır. Bu tarz rüyaları sezgileri çok kuvvetli kişiler görür. Bu tarz rüyalar çok değerlidir. Bu rüyaları görenler çok dikkatli davranmalıdır. Gördükleri şeyleri iyi değerlendiremezlerse sıkıntı çekebilirler.
Dördüncü tür en çok rastlanandır. Uykuya yatan kişi rüyasında bir çok şey görür ve bazılarını anımsar. Bu tarz rüyalar yorumlanabilir rüyalardır. Ancak yorum yaparken karamsar olunmamalıdır. Bazı rüyalar olumsuz haberler de verebilir. Ancak bunlardan korkmak yerine gerekli önlemleri almak gerekir. Rüyalar kimi zaman uyarı niteliğindedir.
Beşinci tür rüya içinde rüya görmektir. Bu tarz rüyaların yorumlanmasına dikkat etmek gerekir. Bu rüyalara yapılan yorum genellikle gerçekleşir.
Altıncı tür ise sürekli aynı rüyayı görmektir. Buna tekrarlanan rüya denir. Kişi sürekli kendini aynı yerde, aynı şeyi yaparken görür. Ancak rüyasında gördüğü yeri aslında bilmiyor bile olabilir. Bunun Hint felsefesindeki karma nedeniyle olduğunu düşünenler vardır. Bu felsefeye inanan insanlar bu rüyaların eski hayatlarından gördükleri sahneler olduğunu düşünürler. Ancak rüya yorumu yapanlar bunu kabul etmez. Sürekli tekrarlanan rüyaların insana yol göstermek için tekrarlandığını söylerler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bunları da İnceleyebilirsiniz
 • Rüyada : Bacanak Görmek
  Anlamı : Rüyada bacanak görmek, aile arasında küçük bir tar...
  devamı
  699 kez görüntülendi.

 • Rüyada : Arı
  Anlamı : Rüyada tek bir arı görmek, bilgin, insanlara hayrı...
  devamı
  991 kez görüntülendi.

 • Rüyada : Avukat
  Anlamı : Rüyada avukat görmek becerikli dostlarınız sayesin...
  devamı
  792 kez görüntülendi.

 • Rüyada : Yaşlı birinin amnzezi hastası olması
  Anlamı : Rüyada yaşlı birinin amnezi hastalığına yakalanmas...
  devamı
  881 kez görüntülendi.

 • Rüyada : Güzel amel edip takdir görmek
  Anlamı : Rüyada güzel amel edip taktir görmek sizin güzel a...
  devamı
  1003 kez görüntülendi.