Başak Burcu
  •  Başak Burcu
    23 Ağustos-22 Eylül
Genel Özellikler

Aşırı titiz ve düzenli olan Başak burcunun evine girdiğinizde kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz. Ona göre her şey tertipli, düzenli ve temiz olmalıdır. Başak burcu Merkür gezegeni tarafından yönlendirilir. Bu da mantığını her şeyin üzerinde tutmasına sebep olabilir. Başak burcu insanını çevresi ve ruh durumundaki iniş çıkışlar kadar rahatsız eden bir şey yoktur.

Başak burcunun en önemli özelliği akıllı olması ve mantığını mükemmel bir şekilde kullanabilmesidir. Doğru ve yanlış konusunda asla düşünmeden karar vermezler. Her şeyi dikkatle ölçüp biçip düşünürler. Farklı durumlarla karşılaştırırlar. Ancak ondan sonra net bir karar verirler ve bu kararlarından da vazgeçmezler. Kararlarını verene kadar sabırla beklerler. Ancak kararlarından geri döndükleri nadiren görülür. Titizlik delisi gibi görünseler de bu özellikleri ile sizi bunaltmaz ve rahatsız etmezler. Dürüst ve samimidirler.

Başak burcu burçlar çemberi içindeki en gerçekçi burçtur. Birçok insanı şaşırtıcı şekilde etkileyen durumlar başak burcunu hiç şaşırtmaz. Onlara göre imkansız bir şey yoktur. Karar vermesi gerektiğinde doğru ve güvenilir kararlar verebilir. Doktorluk ve hemşirelik mesleğinde bu kadar fazla başak burcu olmasının sebebi de budur. Alınması gereken hızlı kararları çok çabuk ve doğru şekilde alabilirler. İnsanlarla uğraşmayı iyi bilirler. Onların sıkıntıları karşısında sükunetlerini korumayı başarırlar ve sorunlarını adeta bir bilgisayar programıymışçasına rahatlıkla çözerler. Başak burçları dışarıdan bakıldığında karmaşık görünmezler. Ruhlarında fırtınalar kopmaz diye düşünebilirsiniz. Merkür gezegeninin etkisi altında olan Başak burçları son derece akılcıdırlar. Ancak asla sıradan değillerdir. Duygusal olarak dışarıdan ne hissettiklerini anlamak zordur. Fakat bu onların duygusuz olduklarını göstermez.

Bir Başak burcu kendi zayıf noktalarını çok iyi bilir. Bu nedenle de onun zayıf noktalarını kullanmak çok zordur. Çünkü zayıf olduğunu bildiği konularda kendini geliştirecek ya da korumaya alacaktır. Başakların tek korkusu dünyada bir edinebilmektir. Bu nedenle de geçmişte yaptıklarını koruyup kollamak için ellerinden geleni yaparlar. Zaman onlar için çok önemlidir. Planlı ve programlı bir hayat yaşamak onların hayatlarını dengede tutmalarına yardımcı olur. Planlarının dışında gelişen olaylar Başağı paniğe sürükleyebilir ve aslında yapmayacağı davranışları göstermesine sebep olabilir. Her anları planlı olduğu için aşırı heyecanlanacakları olaylar yaşamazlar. Kendi çevrelerini bir duvar örerler ve onun içinde yaşarlar. Sonrasında ise o duvardan rahatsız olup söylenmeye başlarlar.

Başak burçları kendilerine çok dikkat ederler. Öyle ki bu diğer insanlar tarafından rahatsız edici olarak algılanabilir. Ancak bir Başak burcu başka bir Başak burcunun bunu yapmasını çok normal karşılar. Yalanlar ve gerçekler arasındaki farkı hemen fark ederler. Bu sebeple de her zaman güleç yüzle ve mutluluk içinde dolaşamazlar. Olayları çok ciddiye alırlar. En ufak kırıcı sözünüzde Başak burcu ortadan kaybolur, köşesine çekilir ve düşünmeye başlar. Başkalarına aşıladığı cesareti kendisinde bulamaz. Onunla asla kelime oyunları yaparak dalga geçmeyin.

Başak burçları ölçülüdür. Asla aşırıya kaçmazlar. Güvenilirliklerini sarsacak davranışlardan çoğu zaman kaçınsalar bile benzen içlerindeki bastırılmış duygular gün ışığına çıkar ve bir patlama yaşayabilir. Bir başak asla tam olarak dolmadan patlamaz. İşin kötü tarafı siz onun dolduğunu da anlamazsınız. Bir anda gemileri yaktığını düşünürsünüz. Oysa ki Başak burcu uzun birikimler sonucu karar vermiştir. Sadece biriktirirken size söylememiştir. Çekip giden başak burcu asla geri dönmez. Boşuna yalvarıp zaman kaybetmeyin. Peşinden gitmenizi istemez, bunu sinir bozucu bulur. Başak burcu sinirlenirse onu kendi haline bırakmanız sizin için daha iyi olacaktır. Başak burçları için başkalarının problemlerini çözmek de kendi problemleriyle ilgilenmek kadar önemlidir. Bu nedenle de yardım gönüllülerinin çoğu Başak burcudur.

Kişiliğindeki vahşi ve aşırı titiz yanları bir kenara bırakırsak güvenilir, çalışkan, dikkatli, akılcı insanlardır. Çevreleri ile yakından ilgilenirler. Onlarla arkadaş olmak zor değildir. Eşyalarını çok dikkatli kullanırlar. Onlara ödünç bir eşya verirseniz aynı şekilde geri alırsınız. Başaklar düzenli bir hayat yaşarlar. Bu nedenle de ömürleri uzun olur. Yalnızlığı severler. Kalabalıktan hoşlanmazlar. Hiçbir zaman gece hayatına ilgi duymamışlardır. Öne çıkmayı sevmezler. Sadece başarılarının takdir edilmesini isterler. insanların ona ihtiyaç duyması hayatlarına anlam katar. Kültürel olarak kendilerini geliştirmişlerdir. Okumayı, müzik dinlemeyi severler. Tiyatro ve konserleri kaçırmazlar. Bunlar ne kadar önemli olsa da onlar için yakın bir dostlarıyla yaptıkları sohbet kadar tatmin edici olmaz. Hafızaları çok kuvvetlidir. Yaşadıkları olayları unutmazlar. Bir Başağa kötü bir davranışta bulunur ya da yanlış biz söz söylerseniz yaptıklarınızı hayatının sonuna kadar unutmayacaktır. Aklını çok verimli bir bir şekilde kullandığı için zihinsel hastalıklara kolay kolay yakalanmazlar.

Başak Burcu Kadını

Başak burcu kadını sorumluluk sahibidir. İdealisttir. Hedefleyip de başaramadığı şey yok gibidir. Bu açıdan oldukça da hırslıdır. Detaylara çok dikkat eder. Ancak bir o kadar da hassastır. Çok titizdir. Evini en güzel yaşam alanı haline getirip orada keyifli zaman geçirmekten hoşlanır. Evcimen bir yapısı vardır. Çevresi tarafından çok sevilir. Çok sayıda arkadaşı vardır ancak dost diyebileceği kişilerin sayısı bir ya da ikiyi geçmez.

Keskin zekası sayesinde mizah anlayışı çok gelişmiştir. Çalışkan ve azimlidir. Sorumluluktan kaçmaz. Ona verilen görevi mutlaka tamamlar. Aksi takdirde huzurlu bir şekilde nefes bile alamaz. Başarmak için elinden geleni ardına koymaz. Pratik zekası gelişmiştir. Olaylara anında müdahale edebilir. Ancak bir o kadar da alıngan bir yapısı vardır. Bir kere kırıldı mı tekrar affetmesi çok zordur. Kin tutmaz ama mükemmel zekasının getirisi olarak asla unutmaz. Sorunlarını mantığını kullanarak çözüme ulaştırır. Adalet duygusu gelişmiştir ve çok merhametlidir. İnsanlara, hatta canlıların hepsine karşı duyarlıdır ve yardım etmeye çalışır. Sokak hayvanı besleyen bir kadın görürseniz bilin ki başak burcudur.

İkili ilişkilerde anlayışlı bir partner olur. Ancak onun sabrını sınamayın. Anlayışlı oluşunu kullanmaya çalışmayın. Başak bunları biriktirip bir gün patlayabilir ve geri dönüşü olmaz. Mükemmeli arar. İlişkisi onun çocuğu gibidir. Ona sahip çıkar ve korumak için elinden geleni yapar. Çocukları çok sever ve onların eğitimi ile bizzat ilgilenir.

Başak Burcu Erkeği

Başak burcu erkeği çok detaycıdır. Onunla ilişki yaşamak zordur. Çünkü sizin bütün hayatınızı, geçmişinizi ve düşüncelerinizi bilmek isteyecektir. Ancak öğrendiklerini kötü amaçla kullanmaz. Mantığını her zaman ön planda tutar. Sevecen bir mizacı vardır. Dış görünüşüne dikkat eder. Modayı takip etmez ama her zaman güzel giyinir ve temizdir.

Para konusunda tutumludur. Ama cimri değildir. Hırslı ve çalışkandır. Çevresinde gördüğü yanlışlıkları sözünü sakınmadan söyler. İyi bir eleştirmendir. Fazla açık sözlü olması herkes tarafından hoş karşılanmayabilir. Bazen bu durumu kırıcı bulanlar olur. Ancak onun amacı karşısındakini kırmak değildir. Kendisinin ve yaşadığı yerin temizliğine çok önem verir. Bu durum aşırı titizliğe varacak boyuta kadar gidebilir. Neşeli ve canlıdır. Sorunlarını keskin zekasını kullanarak kolayca çözer.

Başarı onun için hayatının temel taşlarındandır. Başarı hissini yaşamazsa bir tarafı eksik kalmış gibi hisseder. Düzenli olmayı sever. Başak erkeği karşı cinsin nezaketine ve kibarlığına çok önem verir. Onun için bunlar saygının ön koşuludur.

Aşık olmaktan mantığını devre dışı bırakacağını düşündüğü için korkar. Ancak sevdiği zaman da çok sadıktır. Sevdiği kişiyle sadece aşık değil, dost ve arkadaş da olmak ister. Evlilikte sabırlı bir eştir. Düşünceli davranışları ile ideal eş olur. Çocuklara fazla düşkün değildir. Ama mantığı ve aklı sayesinde iyi ve sorumluluk sahibi bir baba olur.

YORUMLARYorum yapabilmek için Üye Olun ya da Giriş Yapın

Bu burçları da inceleyebilirsiniz.