Koç Burcu
  •  Koç Burcu
    21 Mart-19 Nisan
Genel Özellikler

Koç, Zodyak'ın ilk burcudur. İlk burç olması nedeniyle yeni başlangıçları, yeniden doğuşu temsil eden bir yapıdadır. Koç burcu insanı naturel, sezgileri kuvvetli ama aynı zamanda saftır. Hayattan zevk almayı bilir. Doğallığı sayesinde etrafında yeni tanıştığı insanlar da ona karşı asla çekingenlik duymazlar ve etrafta olmasından asla rahatsız olmazlar. Macera onlar için her şeydir. Hayat da onlar için oldukça heyecanlı bir maceradır. Bu nedenle hayatın tadını çok iyi çıkarmak isterler. Önlerine gelen fırsatları yakalamak için çabalarlar. Fırsatları kaçırmak onlar için gerçekten üzücü olabilir. Çünkü bazı fırsatların hayatta sadece bir kere karşısına çıkacağının bilincindedir.

Çevresinin kendisi hakkında ne düşündüğü koç burcunun çok da umrunda değildir. Başkalarının hakkında ne düşündüğünü umursamaz, onların hareketlerini yorumlamasını istemez. Çevresinden onay beklemez. Bu durum koç burcunun egosunun yüksek olduğu gibi algılansa da aslında öyle değildir. O sadece bildiğini okumak ister. Bunu yaparak hayatı öğrenebileceğini düşünür. Başkalarının fikirleriyle yaşamak gibi bir düşünce aklının ucundan geçmez. Koç için hayat sürekli bir meydan okumadır. Cesaretli, kendi başına karar verme yeteneği olan ve enerjik özellikler taşıyan koç burcu kendi hayatıyla ilgili inisiyatifleri asla başkasının eline vermez. Bu durum zaman zaman yalnız kalmasına sebep olabilir. Ancak koçlar yalnızlığa da çok kolay uyum sağlar. Başkalarına muhtaç durumda yaşamak bir koç için utanç verici olur. Verdiği anlık tepkiler çevresi tarafından yanlış anlaşılabilir. Aslında bu durum enerjik olmasından kaynaklanıyordur.

Çözülmemiş problemler koç için sinir bozucudur. Çok sabırlı olmak gibi bir huyu olmadığından dolayı uzun süren problemler onu tahammülsüz hale getirebilir. Bu durum da aslında ulaşmak istediği amaca ulaşmak istemiyormuş gibi görünmesine sebep olur. Gereksiz işler ile uğraşmayı sevmezler. Durağanlık hiç onlara göre değildir. Tükenmeyen enerjilerini bir şeylere yöneltip rahatlamaları gerekir. Sürekli yenilik peşinde koşmalarının sebebi de budur. Koçlar gereksiz işlerle uğraşmayı hiç sevmez. Kendilerine gereksiz gelen bir iş varsa o işi yapmayacaklar, yapması için başkasına devredeceklerdir. Çevresindekiler bu boş işlerle uğraşırken o kendine çoktan yeni hedefler belirlemiş ve bu hedefler doğrultusunda yola çıkmış olur. Her zaman yenilik peşindedirler. Bu huylarından hiç vazgeçemezler. Bunu yapmaları engellendiğinde ise kişiliklerini kaybederler. Kendilerini sınırlandırılmış hissettikleri anda içlerindeki savaşçı tabiat ortaya çıkar. Aslında çok yardımsever ve iyi huylu olan koç burcunun özgürlüğü kısıtlandığı anda gözü hiçbir şeyi görmez.

Fazla dürüst olmaları sebebiyle insanlara duymak istemedikleri şeyleri de söylerler ve insanları üzerler. Ancak bunu asla kasıtlı olarak yapmazlar. Dürüst olmanın karşıdaki kişiye iyilik olduğunu düşünürler.

Koçlar çok zor beğenir. Onlara bir şeyi beğendirmek çok çalışma gerektirir ve yorucu bir iştir. Bir koçun yardımını reddettiğinizde size gerçekten çok kırılacak ve hayal kırıklığına uğrayacaktır. Aldırmaz tavırlarına rağmen oldukça hassas ve duygusaldır. Ayrıca çok sabırsızdırlar. Yardım teklifini reddettiğinizde size hemen yeni bir teklifle geleceklerdir.

Koç Burcu Kadını

Koç burcu kadını konuşkan ve haraketlidir. Kimsenin yapmak istemeyeceği işleri girişimci yapılarıyla üstlendiklerini görebilirsiniz. Çok gelişmiş bir espri anlayışları vardır. Güzel, sportif yapılı ve zariftirler. Eğer hoşuna gitmeyen bir davranışınız olursa anında yüzünüze söylerler. Asla ama asla arkanızdan konuşmazlar. Etraflarında ilgi odağıdırlar. Cazibeli ve farklı yapılarıyla mutlaka dikkat çekerler. Hırslı ve idealist yapıları iş hayatlarında başarılı olmalarını sağlar. Bir işe el attı mı asla bitirmeden bırakmaz. Koç kadınına bir hedef gösterin anında yolunu belirleyip ona ulaşmak için çalışmaya başlayacaktır ve size işi beklediğinizden bile erken zamanda teslim edecektir.

Arkadaş çevreleri çok geniştir. İçten ve samimi yapıları nedeniyle her ortamda aranan isimdirler. Kendi içinde tedirgin ve huzursuz hissetse bile etrafına bunu yansıtmaz. Kendisiyle çok fazla uğraşır. Fazlasıyla fedakardır. Dostları ve sevdikleri için yapmayacağı şey yoktur. Kendisi oldukça sert bir eleştirmen olmasına rağmen bir başkası kendisini eleştirdiğinde oldukça alıngan olabilir. Bu onun aşırı duygusal yapısından kaynaklanmaktadır. Evine ve ailesine çok bağlıdır. bu konuda bile mükemmeliyetçidir.

Koç kadınını asla sakin sakin otururken göremezsiniz. Sürekli hareket halindedir. Sinemada değilse tiyatrodadır, orada değilse spor yapıyordur. Bütün bu sosyal yaşantısı içinde arkadaşlarına ve dostlarına da zaman ayırmayı ihmal etmez.

Koç Burcu Erkeği

Topluluk içinde bir koç burcu erkeğini fark etmemeniz mümkün değildir. Kendine güvenen, enerjik ve her zaman hareketli yapısıyla dikkatleri üzerine çok rahatlıkla toplar. İnsanlar üzerinde otorite kurmaya bayılır. Hata yapsa bile alttan aldığını asla göremezsiniz. Çoğu zaman da bencillikle suçlanır.

Özgürlüğüne fazla düşkün olan koç burcu erkeğinin iyi bir arkadaş ya da sevgili olmayacağı düşünülse de arkadaşları ve aşık olduğu kişi için yapmayacağı şey yoktur. Yardımseverlik onun için nefes almak gibidir. Maddi anlamda özgür olmayı seven koç erkeği kesinlikle cimri değildir. Başkalarından emir almayı sevmediklerinden çoğu kısa sürede kendi işini kurup kendi kendinin patronu olur.

Koç erkeği üzüldüğü ve kırıldığı zaman son derece sivri dilli olabilir. Onun incindiğini size ne kadar kırıcı cevap verdiğinden anlayabilirsiniz. Eleştirileri oldukça serttir. Öyle ki çoğu kişi bu eleştirileri kaldıramayabilir. Ailesine ve ev hayatına çok önem verir. Ancak gezmek, arkadaş edinmek ve eğlenmek de onun için son derece önemlidir. Bu onun enerjik ve hareketli yapısından kaynaklanmaktadır. Ancak ev sığınılacak limanı olmalıdır. Orada daima huzuru ve rahatlığı arar.

YORUMLARYorum yapabilmek için Üye Olun ya da Giriş Yapın

Bu burçları da inceleyebilirsiniz.