Paylaşımlar
 •  neron17 paylaştı:

  Arkadaslar konu biraz uzun ama cozum bulacaksiniz...

  BAKIŞ AÇISI
  Yaşamımızı etkileyen şey başımıza gelen olaylar mıdır, yaptığımız yorumlar mı? Hayat bazen tozpembe bazen de kapkara bulutlar altındadır. Bazen kazanır bazen de kaybederiz. Her insanın başına her an istemediği bir olay gelebilir. Ateş düştüğü yeri yakar misali böyle zamanlarda insana kim ne söylerse boş gelir. Hele bir de "Boş ver, bu günler de geçer, pozitif düşün" deniliyorsa hepten anlaşılmadığımızı ve yalnız olduğumuzu hissederiz.
  Hayatımızı etkileyen şey başımıza gelen olaylar değildir. Öyle olsaydı, aynı olayları yaşayan insanlar hep aynı sonuçlan yaşardı; ama öyle değil. Bir insan iflas ediyor ve bu dünyanın sonudur diyerek intihar ediyor. İflas bayrağını çeken başka bir kişi yıkılmadım ayaktayım diyerek, hayat mücadelesine devam ediyor. Başımıza gelen olaya nasıl bir yorum yaparsak bizim hayatımız da o oluyor. Gün boyunca aynı olayı yaşayan yüzlerce insan olabilir. Olay aynı olsa da, her insan verdiği tepkiye göre farklı sonuçlar alacaktır.

  Şu anda oturduğunuz koltuğun ayağı çıksa ve kendinizi yerde bulsanız tepkiniz ne olurdu? Ve bu olay sizin için ne anlama gelirdi? Diyelim ki aynı olay, o anda pek çok kişinin başına geldi.

  Bir kişi; çok sinirlenip, koltuğu alıp yere fırlattı. Havada uçan koltuk başka bir zarara daha yol açtı. Buna daha da sinirlendi. "Bugün ne kadar terslik varsa beni buldu zaten" diyerek söylenmeye başladı. Bir başkası çöpe atıp "Bu koltuğun ömrü bitmiş zaten" dedi. Bir diğeri de alet kutusunu alıp koltuğu tamir ederken "Bu koltuk bu hâle gelene kadar nasıl fark etmedim acaba" diye düşündü. Aynı olayı yaşayan bu kişilere, bunun ne anlama
  geldiğini sorsak her biri farklı bir şey anlatmayacak mı?

  Bakış açısını değiştirmek; dünyayı algılama alışkanlıklarımızı değiştirmek, yaşadığınız olaya bakıp farklı şeyler görebilmek ve başka seçeneklere de açık olmaktır. "Bu başka ne anlama gelir?" diye sorduğumuzda, pek çok seçenek içinden birini seçtiğimizi ve belki de kendiniz için daha avantajlı olan başka seçenekleri farkındalığınızın dışında bıraktığımızı görmeye başlarız. Olayı yeniden değerlendirip farklı bir açıdan baktığımızda anlam da değişmeye başlar.

  Belki siz de organik olmayan bir yiyeceği ağzıma bile sürmem diyen kişileri tanırsınız. Peki bu kişi enkaz altında üç gün aç kalsa, yerde gördüğü bir parça ekmeğin organik olup olmadığını düşünür müydü acaba?
  Eşinin çok enayi olduğunu söyleyen bir bayan "Ne zaman arkadaşlarla yemeğe gitsek hesabı hep biz öderiz. Onun bu huyunu değiştirmek istiyorum" demişti. Ona eşinin ne zamandan beri böyle olduğunu sorduğumda, "Onu tanıdığımdan bu yana" dedi.

  "Peki, siz evlenmeden önce de hesabı öder miydi?"
  "Evet."
  "Peki o zaman bunun anlamı neydi?"
  Güldü ve "İnanmıyorum!" dedi. "Ben aslında onun bu cömertliğinden, karizmasından çok etkilenmiştim."
  Eylem aynı olduğuna göre değişen ne? Zaman ve bağlam. Hesap ödemek flört döneminde karizma ve cömertlik anlamına gelirken, evlendikten sonra enayilik anlamına gelebiliyor.

  Anlam dediğimiz şey, kendi yaptığımız yorumdan başka bir şey değildir ve zamana, mekâna yani bağlama göre değişir. Her davranışın niteliğini koşullar belirler. Koşullar değişince anlam da değişir. İşte bu gerçeği aklımızda tuttuğumuzda, olaylara ya da insanlara yüklediğimiz anlamları bir kez daha sorgulamak ve farklı bir açıdan bakınca anlamın tamamen değiştiğini görmek, bize çok şey kazandırır. Özellikle kendimizi köşeye sıkışmış hissettiğimiz bir durumla karşı karşıya geldiğimizde. Bu konuyu bir kez de başka bir açıdan değerlendirmek bir anda duygularınızın değişmesine de sebep olur. Bazen bugün bize kötü gibi görünen bir olayın aslında bizim için daha iyi olduğunu fark etmek zaman alır. Yaşam karşımıza çözümü olmayan bir sorun çıkarmaz. Yeter ki biz soruna değil, çözüme odaklanalım!
  Biz bunu günlük hayatta tesadüfen yaparız. Ama önemli olan, tam ihtiyacımız olduğu zamanlarda bunu yapabilmektir.

  Başkaları size, üzülmenize neden olacak şekilde mi davranıyor?
  Birileri size sürekli ne yapıp yapmamanız gerektiğini mi söylüyor?
  Tüm uyarılarınıza rağmen sizinle duymak istemediğiniz şekilde mi konuşuyorlar?

  Mutluluğumuz ya da mutsuzluğumuz başkalarının bize olan davranışlarına bağlı, ne acı bir durum!

  Peki, böyle davranmayı onlara kim öğretti?
  Başkalarının sorumsuz ve saygısız davranışlarından kendimizi sorumlu tutmak hoş değil; ama inanın bana bunu onlara biz öğrettiğimiz 
  için öyle davranıyorlar!
  Onları değiştirmek için boşuna çaba sarf etmeyin ya da kendiliğinden değişmelerini beklemeyin!
  Ancak kendimizi değiştirerek onları değiştirebiliriz.

  Tarayıcıdan gönderildi.
  TANIŞ-KAYNAŞ-SOHBET ET | 28.02.2015 17:11:25
  beğeni yok

YORUMLARYorum yapabilmek için Üye Olun ya da Giriş Yapın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR